poniedziałek, 7 czerwca 2010

SWAROVSKI

Firma należy do rodziny Swarovskich przeszło 115 lat, czyli od chwili założenia w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego I (1862 - 1956). Daniel Swarovski I dorastał w małej wiosce położonej w północnych Czechach w Górach Izerskich, w pobliżu Jablonca nad Nysą, w centrum regionu słynącego z produkcji szkła i sztucznej biżuterii. Był czeladnikiem u swego ojca, a także u innych miejscowych rzemieślników, gdzie nauczył się szlifowania szkła. W 1892 roku opatentował maszynę, która po raz pierwszy umożliwiła perfekcyjną obróbkę kryształu. W 1895 roku wraz z rodziną, przeniósł się do Wattens w austriackim Tyrolu, aby ochronić swój wynalazek przed oczami wścibskich, a także po to, by zaprząc płynącą w okolicy wodę do wytwarzania energii dla jego fabryki.

Znakiem rozpoznawczym biżuterii Swarovskiego od 1988 roku jest łabędź na niebieskim tle. Zastąpił wcześniejszy symbol przedsiębiorstwa-szarotkę alpejską.

Szlifowany kryształ Swarovskiego produkowany jest nie tylko jako material do biżuterii ale również do optyki mysliwskiej, powstają z niego piękne akcesoria dekoracyjne tj. figurki, zestawy kieliszków a nawet szkła kontaktowe. Ciekawostką jest fakt, że są one równiez wykorzystywane w większości odblasków w polskich znakach drogowych :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło, że tu zaglądasz, piszesz co myślisz i zostawiasz swoje uwagi :)

Zapraszam ponownie na blogowe spotkanie.

Majka